צריכים חיסון חצבת לפני נסיעה לאירופה?

צריכים חיסון חצבת לפני נסיעה לאירופה?

בקיץ 2017 פרצה באירופה מגיפת חצבת, מגיפה ששכחה מעט אבל חזרה ובגדול בקיץ 2018. הבהלה הייתה גדולה ואכן, היו לא מעט אנשים שחלו בה וחלקם אף הגיבו בצורה קשה ואף נפטרו, מה שהעלה עוד יותר את סף החרדה האירופית.

וכמו בכל דבר, יש גם את הנקודה הישראלית. יש עשרות אלפי תיירים ישראלים באירופה מידי שנה, וחלק לא מבוטל מהם שואלים את עצמם האם הם צריכים להתחסן מפני חצבת לפני נסיעתם לאירופה. האם יש סיכון בנסיעה ללא חיסון ומהן ההוראות של משרד הבריאות? ניגע בחלק מהן אבל חשוב לציין, יש להתייעץ עם רופא המשפחה ומה שנכתב פה הינו בגדר המלצה ואינו מחליף התייעצות עם רופא.

מהי החצבת?

רגע לפני שנדבר על החיסון ועל נסיעה לאירופה, נבין קודם מהי החצבת. חצבת היא המחלה הזיהומית המדבקת ביותר בעולם, מחלה נגיפית חריפה שגורמת לפריחה ולהרגשה רעה מאוד. מי שלא מתחסן נגד המחלה ובא במגע עם חולה, יידבק בהסתברות של מעל ל-90%! גם אם הוא לא נגע בו, המחלה עלולה לעבור גם באמצעות הפרשות הגוף.

אבל זה לא נגמר בזה. אצל כשליש מהנדבקים במחלה יהיו סיבוכים נוספים כמו שלשולים, דלקת בקרניות העיניים, דלקת ריאות, דלקת אוזניים וסיבוכים נוספים וכן, לצערינו ססטיסטית בין אחד לשניים מתוך אלף חולים, ימותו.

החיסון

חיסון נגד חצבת הוא למעשה נגיף חי מוחלש שמוחדר אל הגוף, והוא מעורר את המערכת החיסונית להתמודד איתו וכך מנטרל את האפשרות למחלה בשלב מאוחר יותר בחיים. יש לחיסון יעילות של קרוב ל-100% אצל מי שקיבלו את שתי המנות, ותופעות הלוואי יחסית לא דרמטיות כשחלק קטן מהמתחסנים יחלו במחלה קלה בלבד.

אם אתם עושים שני חיסונים דעו שאתם מחוסנים לכל החיים וזריקה אחת לא נותנת חיסון מלא. למי אסור לקבל את החיסון? למי שבעבר הגיב בצורה אלרגית קשה, לנשים בזמן ההיריון, מי שפיתח תגובה אלרגית לניאומיצין (סוג של אנטיביוטיקה) או לג'לטין, אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת וילדים או מבוגרים שמקבלים אספירין באופן קבוע.

הנחיות משרד הבריאות לנוסעים לאירופה

מי שנולד לפני שנת 1957 או מי שחלה במחלה, נחשבים למחוסנים ואינם צריכים להתחסן. מי שנולד אחרי שנת 1978 אמור היה לקבל את שני החיסונים (ואם מסיבה מסוימת הוא לא קיבל, שיתחסן) מי שנולד בין 1957 ל-1977 אינו מחוסן וצריך להתחסן לפני הנסיעה לאירופה, ילדים מעל גיל 6 שקיבלו את שתי המנות נחשבים למחוסנים.

כמובן שהדבר הנכון ביותר הוא לפנות לרופא המשפחה או למרפאת מטיילים או למשרד הבריאות ולקבל הנחיות. לא כדאי לקחת את הסיכון מכיוון שזו מחלה מאוד לא סימפטית, מה גם שאפשר בקלות ובמהירות להיות מחוסנים מפני המחלה.

שתהיה נסיעה טובה ותזכרו שהעיקר הבריאות!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
טרוול בוקס

טרוול בוקס

גם זה יכול לענין אותך